Bajki dla niemowlaków – dlaczego warto czytać dzieciom?

Autor: Ania Chmielewska
67 wyświetleń
bajki-dla-niemowlakow-dlaczego-warto-czytac-dzieciom

Nie od dziś wiadomo, że czytanie ma zbawienny wpływ, uspokaja, rozwija, pobudza wyobraźnię. Jak jednak sprawa wygląda z czytaniem dla najmłodszych? Czy istnieją specjalne bajki dla niemowlaków? A nawet jeśli, czy warto je czytać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Czy warto czytać dzieciom?

Naukowo udowodniono zbawienny wpływ czytania na organizm ludzki.

  • Dobra książka pozwala oderwać się od rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o własnych problemach.
  • Lektura relaksuje i odpręża. Czytelnik odpoczywa, wczuwając się w burzliwe losy ulubionych bohaterów literackich.
  • Czytanie rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć oraz wpływa na utrwalanie gramatyki i ortografii języka.

Te wszystkie pozytywne efekty wpływają także na biernego uczestnika czytania na głos – czyli na nasze dzieci. Bajki wspierają wszechstronny ich rozwój. Rozpalają wyobraźnię oraz pobudzają kreatywność u starszych, a u najmłodszych zaś pomagają się uspokoić. Kolorowe obrazki wzbudzają ciekawość, spokojny głos mamy czy taty ułatwia zaśnięcie maleństwa. Bajki dla niemowlaków mają uczyć np. kolorów oraz pomagają w zapamiętaniu głosu rodziców. To właśnie on kojarzyć się ma ze spokojem, poczuciem bezpieczeństwa, bliskości i błogością – stanem, który osiągany jest najczęściej przed snem.

Bajki dla niemowlaków – co warto wiedzieć przed zakupem?

Bajeczki dla niemowlaków nie są drogim zakupem. Ich ceny zaczynają się od około 20,00 zł. Nie musisz szukać czegoś najdroższego, wystarczy zwykły, tani egzemplarz z mało znanego wydawnictwa. Na większości tytułów znajduje się informacja, mówiąca o wieku dziecka, jakiemu jest on dedykowany.

  • Dla najmłodszych warto sięgnąć po książki z dużą ilością obrazków, a małą ilością tekstu. Przewijając kartki, co chwile maleństwo odkrywać będzie nowy kolorowy świat przedstawiony na rysunku. Unikniemy tym samym ich znudzenia.
  • Duże litery natomiast pomogą w późniejszej nauce samodzielnego czytania.
  • Tekturowe strony są trwalsze niż papier, który łatwo podrzeć. W szczególności, jeśli czytamy małym dzieciom.
  • Jeśli zastanawiasz się nad zakupem książki dla najmłodszych, wybierz najbardziej kolorową ze zwierzątkami. Tym samym dziecko będzie móc rozpoznawać z czasem poszczególne barwy i wskazywać poszczególne rodzaje zwierząt.

Czytanie od najmłodszych lat może uświadomić, jak ważny i potrzebny jest to proces. Może pomóc w polubieniu tej czynności, co zaowocuje brakiem problemów z polską ortografią na dyktandach czy wszelkim sposobom uniknięcia obowiązkowych lektur szkolnych. Rozwija zasób słownictwa oraz wpływa na pozytywny nastrój, relaksuje i uspokaja. Zapewnia poczucie bliskości i przynależności. Sprzyja nawiązaniu więzi. Jest to także czas, kiedy cała nasza uwaga jest poświęcona maleństwu.

Spodoba Ci się