Brak koncentracji u dziecka – co robić?

Autor: Ania Chmielewska
43 wyświetleń
brak-koncentracji-u-dziecka-co-robic

Rozkojarzenie, trudności w skupieniu uwagi i zapamiętywaniu – brak koncentracji u dziecka to problem, który dotyczyć może każdego malucha. Jeśli jesteś troskliwą mamą, martwisz się cały czas. Jak pomóc Twojemu dziecku – podpowiadamy poniżej.

Dziecko z zaburzeniem uwagi – objawy

Bezmyślnie wpatrzone w przestrzeń, rozkojarzone dziecko, myślące o… no właśnie, o czym? Jeśli obserwujesz swoje potomstwo na co dzień, z pewnością kojarzysz te symptomy. Maluch, przecież przytomny, zdrowy i wyspany nie wie, co się z nim dzieje. Patrzy – a nie widzi, słyszy – a nie słucha; nie zdaje sobie do końca sprawy z rzeczywistości dookoła. Wszystko to połączone jest niejednokrotnie z pobudzeniem i wzmożoną aktywnością fizyczną. Mówiąc w skrócie – nie może usiedzieć na miejscu i skończyć raz zaczętego zadania. Wszystko to w połączeniu jest idealnym opisem malucha, którego dotyczą problemy z koncentracją uwagi i skupieniem. W przyszłości zachowanie takie może spowodować problemy w nauce, odrabianiu lekcji czy zapamiętywaniu.

Brak koncentracji u dziecka – jak pomóc maluchowi?

1. Właściwa dieta.

Przy codziennych zakupach sięgaj po artykuły bogate w witaminy i minerały. Warto czytać składniki poszczególnych artykułów żywnościowych, a następnie wprowadzać te odpowiednie do jadłospisu. Pamięć poprawiać będą zawarte np. w rybach kawasy Omega 3.

2. Poświęcenie Twojej uwagi i czasu

Ważny jest czas, który spędzasz z dzieckiem. Wspólne zabawy zacieśniają więź między Tobą a nim. Dziecko czując, że jest kochane, szybciej wykona dane polecenie. Niektóre zabawy (gry edukacyjne czy puzzle) wzmacniają koncentrację i pozwalają się skupić na zadaniu.

3. Ćwiczenie czyni mistrza

Dziecko musi zdawać sobie sprawę z tego, że czasami porażka jest drogą do sukcesu. Należy próbować rozwiązywać jakieś zadania z maluchem, następnie- w razie porażki – wytłumaczyć, że to nic strasznego. Potem pomóc i spróbować jeszcze raz. Może to odbyć się na przykładzie budowy najwyższej wieży z klocków; po jej zniszczeniu warto zacząć wszystko od nowa – tym razem z mocniejszymi fundamentami.

Jeśli zauważysz problemu ze skupieniem się na jednej rzeczy u Twojego dziecka, warto zareagować od razu. Twoje działania nauczą, że nie należy się od razu poddawać, że czasami warto spróbować kolejny raz. Wspólnie spędzony czas i chwile razem nie tylko wzmocnią uczucie miłości i przynależności, ale także nauczą dziecko, że polecenia mamy czy taty, trzeba wykonywać. Uświadomią, że np. odrabianie lekcji nie jest żadną karą, a w wypadku trudności – zawsze można liczyć na pomoc rodziców obok.

Spodoba Ci się