Tarot Online

Choroba brudnych rąk – co to takiego?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niewłaściwa higiena rąk, czy też jedzenie niewłaściwie przygotowanych warzyw i owoców może prowadzić do poważnych konsekwencji.  Choroba brudnych rąk może przydarzyć się każdemu dziecku w każdym etapie dorastania. Czym jest i jak się przed nią uchronić?

Choroba brudnych rąk- przyczyny

Głównym przyczynkiem do powstawania tej choroby jest brak zachowania odpowiedniej higieny. Schorzenie można nabyć, gdy na naszych dłoniach pojawi się patogen wywołujący daną chorobę i trafi w jakiś sposób do naszych ust.  Drobnoustroje mogą znajdować się również na żywności i wtedy do zarażanie patogenem dochodzi po zjedzeniu nieumytego warzywa czy owocu.

Rodzaje zakażenia

Choroby mogą być przenoszone trzema drogami: przez bakterie, wirusy bądź też pasożyty.

Zakażenia bakteryjne

Przykładami bakterii przenoszonych na brudnych rękach są przede wszystkim drobnoustroje z rodzaju Shigella, Salmonella czy Escherichia. Pierwsza z nich wywołuje czerwonkę, która w krajach europejskich raczej nie jest spotykana. Dużo częstsza jest jednak salmonelloza, wywoływana przez drugi patogen.  Najczęściej doprowadza do niej spożycie jajek czy słodkich kremów z ich zawartością. Dlatego tak często podkreślane jest rola mycia jajek w kuchni przed ich spożyciem.  Natomiast bakteria Eserichia coli odpowiada przede wszystkim za tzw. biegunki podróżnych.

Zakażenia wirusowe

Wyróżnia się kilka chorób przenoszonych przez wirusy. Najczęstszym zakażeniem jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, popularnie znany jako „jelitówka”. Ale choroba brudnych rąk może prowadzić nie tylko do biegunki, ale nawet do… zapalenia wątroby. Mowa tutaj o wirusie typu A, który co prawda nie przekształca się w formę przewlekłą, jest jednak bardzo groźny dla naszego organizmu.

Zakażenie pasożytnicze

Istnieje znaczna ilość organizmów chorobotwórczych. Są to m.in.  owsiki, tasiemce, glisty ludzkie czy też lamblia. Zakażenie pasożytami może prowadzić do biegunek i swędzenia okolic odbytu. Dodatkowo niektóre pasożyty, tj. tasiemce żerują na organizmie człowieka, korzystając z wartości odżywczych, które spożywa. Może to prowadzić do znacznej utraty masy ciała u dziecka, a nawet do zaburzeń wzrastania.

Jak się chronić?

  • przede wszystkim należy myć ręce regularnie i dokładnie, nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale po zabawie z jakimś zwierzęciem czy pobycie na placu zabaw
  • żel antybakteryjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy dostępu do bieżącej wody, np. na spacerze
  • należy myć wszelkie produkty, a już z całą pewnością te, które spożywane są na surowo.