Ciała obce w uchu malucha – jak się ich pozbyć?

Autor: Ania Chmielewska
56 wyświetleń
Ciała obce w uchu malucha - jak się ich pozbyć?

Ziarenka, koraliki, maleńkie zabawki czy kamyczki – to tylko przykłady. Ciała obce w uchu malucha to duży problem dla rodzica i jeszcze większy dyskomfort dla dziecka. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak się ich pozbyć.

Małe dziecko w trakcie zabawy nieraz potrafi zaskoczyć. Próbuje wszystkiego spróbować, polizać czy dotknąć. Najczęściej są to rzeczy do jedzenia nieprzeznaczone. Dlatego też każdy rodzic wie, że trzeba je mieć nieustannie na oku. Jest to rzeczą wręcz niemożliwą. Zdarza się więc, że coś niepożądanego znajdzie się tam, gdzie być nie powinno: w żołądku lub w uchu malucha, który nie wiedzieć czemu właśnie tam nieumyślnie wepchnął sobie jakiś maleńki przedmiot.

Ciała obce w uchu – objawy

Jeśli dziecko umie już mówić, po prostu powie, gdzie go boli. Wtedy czas reakcji rodzica może być odpowiednio szybki. Prawdziwy problem pojawia się, kiedy coś złego dzieje się dzieciom młodszym niż 2 rok życia. Objawem w takiej sytuacji najczęściej jest płacz, który jest sygnałem bólu w danym miejscu. Zauważyć też można ciągłe dotykanie się dziecka po główce w okolicach prawego lub lewego ucha. Sygnałem może być również również przekrzywienie głowy na jedną stronę.

Ciała obce w uchu malucha – jak się ich pozbyć?

Wnętrze ucha wraz z najbardziej newralgiczną błoną bębenkową jest bardzo delikatne. W większości wypadków zaleca się wizytę u specjalisty. Laryngolog posiada bowiem odpowiedni sprzęt do usuwania wszelkich ciał obcych z wnętrza kanału słuchowego. Będzie to też bezpieczniejsze wyjście dla samego malucha. Tylko w nielicznych przypadkach można podjąć próby samodzielnego wyjęcia ciała obcego z ucha.

Można spróbować wyjąć je samodzielnie, kiedy

  • znajduje się na wierzchu, widzimy je wyraźnie gołym okiem i jesteśmy w stanie złapać je pęsetką. Musi być ona wysterylizowana i odpowiedniej wielkości. Należy pamiętać, że otwór w uchu malucha jest niewielki, a przecież nie chcemy przez przypadek wcisnąć niepożądanej rzeczy głębiej.
  • podejrzewamy, że możemy wypłukać dane ciało obce letnią wodą. Jeśli zakładamy, że w uchu najprawdopodobniej znajduje się mały, żywy owad przepłukuje się je wodą z dodatkiem oliwy.

Próbując pomóc samodzielnie, trzeba pamiętać, że małe dziecko nie będzie spokojne i nie usiedzi w miejscu. Ruszając główką może uniemożliwić wykonanie zadania, a towarzyszący całej operacji ciągły płacz, będzie z pewnością rozpraszać.

Ciała obce w uchu mogą być niebezpieczne dla narządu słuchu dziecka. Żywe owady mogą przebić błonę bębenkową, próbując się wydostać, ziarna roślin mogą spęcznieć. Wszystko to wiąże się z bólem naszego maleństwa. Trzeba mu jak najszybciej pomóc. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, jak najszybciej należy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Spodoba Ci się