Tarot Online

Czym jest celiakia? Czy może zagrozić ciąży?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

O diecie bezglutenowej słyszał chyba każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to nie tylko niegroźne dziwactwo współczesnego społeczeństwa. Substancja ta rzeczywiście jest przyczyną wystąpienia niektórych groźnych chorób. W artykule zajmiemy się jedną z nich: odpowiemy na pytanie, czym jest celiakia oraz przybliżymy jej wpływ na kobiety w ciąży.

Czym jest celiakia?

Jest to jedna z chorób układu immunologicznego człowieka. Powoduje ją niewłaściwa reakcja obronna naszego organizmu przeciwko własnym tkankom. Spowodowane jest to spożyciem glutenu, czyli składnika zbożowych produktów pokarmowych (pszenicznych, owsianych, jęczmiennych itp.).

W wyniku reakcji autoimmunologicznej atakowane są kosmki jelitowe chorego. Ich nieprawidłowa praca prowadzi do:

  • zaburzeń wchłaniania pokarmu,
  • niedożywienia organizmu,
  • przyswajania zbyt małej ilości składników odżywczych.

Eksperci twierdzą, że jest to choroba o podłożu genetycznym, ale jej przyczyny mogą mieć podstawy środowiskowe, metaboliczne czy zakaźne. Ujawnić się może w każdym wieku. Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn.

Objawy celiakii

Do najczęściej występujących objawów tej dolegliwości zaliczamy:

  • długo trwające bóle brzucha
  • nudności i wymioty
  • chudnięcie
  • zaparcia i wzdęcia
  • biegunkę
  • ciągłe zmęczenie
  • anemię
  • migrenowe bóle głowy.

Ważne jest, że może ona przebiegać również bezobjawowo. Aby właściwie zdiagnozować tę chorobę konieczne będą specjalistyczne badania laboratoryjne endoskopem oraz biopsja śluzówki jelita cienkiego. Jest to choroba nieuleczalna, ale przy odpowiedniej diecie (wyeliminowaniu produktów zawierających gluten), da się zniwelować jej dolegliwe efekty.

Czy jest to zagrożenie dla ciąży?

W związku z tym, że choroba zaburza perystaltykę jelit, powoduje tym samym mniejsze przyswajanie związków odżywczych, witamin oraz mikro i makroelementów. Skutkować może niedoborem żelaza, kwasu foliowego, czy cynku – substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju ciąży i zdrowia matki.

Jeśli obawiasz się, że chorujesz na tę przypadłość, koniecznie udaj się do specjalisty, celem właściwego zdiagnozowania. Kobiety, u których stwierdzono celiakię, częściej:

  • miały trudności z zajściem w ciążę (wpływa ona na płodność)
  • traciły dziecko w wyniku poronień
  • rodziły dzieci martwe lub o mniejszej masie ciała niż ich zdrowe odpowiedniczki.

Celiakia wpływa na przebieg ciąży oraz właściwi rozwój płodu. Właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego matki jest wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jej organizmu, szczególnie w czasie, kiedy rozwija się w nim nowe życie.  Musi gromadzić odpowiednią ilość substancji odżywczych, a jest to niemożliwe ze względu na zaburzoną pracę jelit. Kobiety cierpiące na tę przypadłość narażone są na ryzyko przedwczesnego porodu czy anemię. Ich dzieci natomiast na możliwość wystąpienia wrodzonych wad płodu czy chorób układu krążenia, w związku z niedoborem odpowiednich witamin czy kwasu foliowego w trakcie rozwoju płodowego.