Hematokryt (w skrócie HCT) to stosunek objętości erytrocytów do objętości osocza. Jeśli HCT jest zbyt niski, może to świadczyć o niedoborach żywnościowych, a nawet anemii. Jakie są normy, jeśli chodzi o hematokryt w ciąży?
Hematokryt w ciąży – czym jest hematokryt?
Hematokryt to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza.
Na czym polega badanie HCT?
Badanie HCT wykonuje się w trakcie zwykłej morfologii krwi. To jedno z najważniejszych badań, które mogą nam powiedzieć dużo o zdrowiu ciężarnej. Morfologia w ciąży może nieznacznie odbiegać od norm przewidzianych dla kobiet, które nie są w stanie błogosławionym, tym bardziej warto więc znać normy dla poszczególnych wartości.
Hematokryt w ciąży – jakie są normy?
Hematokryt w ciąży nieznacznie odbiega od wartości prawidłowych dla kobiet, które nie są w ciąży, ponieważ w trakcie ciąży maleje liczba krwinek czerwonych (erytrocytów) w organizmie, natomiast wzrasta ilość krwinek białych (leukocytów).
Oto normy:
- dla kobiet niebędących w ciąży: 37 – 47%,
- dla kobiet będących w ciąży: 30 – 40%.
Co to oznacza? Że spośród wszystkich krwinek krwinki czerwone stanowią odpowiednio 37 – 47% lub 30 – 40%.
O czym może świadczyć zbyt niski hematokryt?
Z uwagi na malejącą ilość erytrocytów, niski hematokryt to jak najbardziej normalne zjawisko w ciąży. Jednak, jeśli wartość HTC jest niższa niż norma dla kobiet w ciąży (30 – 40%), lekarz powinien mieć powody do niepokoju.
Zbyt niski hematokryt może świadczyć o niedokrwistości, niedoborach żywnościowych i zagrożeniu anemią, a taki stan zdrowia zagraża rozwijającemu się w brzuchu dziecku.
Jak poprawić hematokryt?
Aby uzyskać dobre wyniki badania HTC należy przede wszystkim zadbać o dietę w ciąży. Ważne jest, by ciężarna spożywała nie tylko witaminy i niezbędne do funkcjonowania minerały, ale i także kwas foliowy. Odpowiednią dawkę oraz formę kwasu foliowego zawsze przepisuje lekarz prowadzący ciążę. W niektórych sytuacjach może być konieczne przebadanie przyszłej mamy pod kątem przyswajalności tej witaminy.
UWAGA: interpretacja wyników badań takich jak morfologia krwi czy hematokryt należy do lekarza. Tylko on jest w stanie prawidłowo ocenić stan zdrowia ciężarnej. Aby ocenić prawidłowość hematokrytu, lekarz musi zestawić uzyskane wyniki z pozostałymi parametrami morfologii krwi.