Tarot Online

Jak być lepszym rodzicem – 10 porad

Niniejszy artykuł pod tytułem Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wychowanie dziecka jest jednym z najtrudniejszych zadań dorosłego życia. Bycie rodzicem to nie tylko ciągła opieka i troska. Jest to również obowiązek przekazania potomkowi jak najlepszych wartości, służących do kształtowania jego charakteru. Jak być lepszym rodzicem, w sytuacjach kiedy jest naprawdę ciężko- podpowiadamy.

Na prawdziwe trudy i wyzwania rodzicielstwa nikt nie jest w stanie przygotować się wcześniej. Nie można się tego wcześniej nauczyć metodą prób i błędów. Z momentem przyjścia na świat dziecka, nowi rodzice postawieni są przed faktem dokonanym – muszą się nim zająć. Czasami zadanie to będzie przerastać siły, nawet tych najbardziej wytrwałych. Pamiętać trzeba o naczelnej zasadzie: rodziców idealnych po prostu nie ma.

Jak być lepszym rodzicem – 10 porad

  1. Nie wymagaj za dużo od siebie –  nie da się zrobić wszystkiego na raz, opieka nad maluchem jest najważniejsza, sprzątanie czy obiad może poczekać.
  2. Nie wymagaj za dużo także od dziecka – wszelkie postępy prędzej czy później się pojawią. Jedno maleństwo rozwija się szybciej, inne na zdobycie nowych umiejętności potrzebowało będzie więcej czasu.
  3. Czasami powiedz „nie” – rozpieszczone do granic możliwości dzieci mogą mieć problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi. W przyszłości mogą mieć trudności ze znalezieniem przyjaciół czy zawieraniem kompromisów.
  4. Twoim obowiązkiem jest też zadbanie o siebie – raz na jakiś czas pozwól sobie na wyjście do kina, czy na kawę z przyjaciółmi. Nie musisz mieć dziecka cały czas „na oku”.
  5. Nie jesteś w stanie sprawować pieczy nad dzieckiem 24/7 – masz prawo do odpoczynku czy snu.
  6. Poświęcaj dziecku pełną uwagę – wysłuchuj jego problemów, nawet tych błahych. Pamiętaj, że jesteś jego pierwszym przyjacielem i powiernikiem sekretów.
  7. Pozwól sobie pomóc – rodzice, czy teściowie, a przede wszystkim mąż, też potrafią zająć się maleństwem.
  8. Nie wszystko jest Twoją winą – kiedy przez moment odwrócisz się i dziecku stanie się krzywda, bo np. uderzy się zabawką, nie stało się to przez Ciebie.
  9. Bądź zawsze blisko – w potrzebie pomóż, jednak nie wyręczaj i ucz tym samym samodzielności.
  10. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem – masz prawo do gorszych dni, złego humoru czy niecierpliwości i nikt nie może Cię za to winić.

Nigdy nie wolno zapomnieć o jednej rzeczy. W oczach dziecka jesteś zawsze autorytetem. Nawet kiedy czasami stracisz nad sobą panowanie, krzykniesz czy się popłaczesz. Dla niego ciągle jesteś wzorem i podmiotem bezwarunkowej miłości. Również w sytuacji, gdy wydaje Ci się, że ono nie docenia tego, co robisz i przepełnia Cię poczucie niesprawiedliwości.