Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne kwitnące?

Autor: Mateusz Konan
15 wyświetleń
Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne kwitnące?

Krzewy to bardzo ważny element każdego ogrodu. Tworzą one jego obramowanie, a wiele z nich pięknie kwitnie. Są one bardzo przyjemne dla oka, a ich kwiaty potrafią wprawić w zachwyt. Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne kwitnące?

Wymagania

Aby krzewy ozdobne kwitnące dobrze się rozwijały, a ich kwiaty obficie kwitły, należy zapewnić im odpowiednie środowisko. Zazwyczaj potrzebują one żyznej, wilgotnej gleby o dużej zawartości próchnicy. Większość z nich potrzebuje również dużego dopływu promieni słonecznych, jednak możemy znaleźć i takie, które dobrze się czują w lekkim cieniu. Nie każda z tych roślin jest tak samo odporna na mróz. Dlatego przed posadzeniem ich należy dokładnie zapoznać się z informacjami o ich wymaganiach. Odpowiednio zadbane mogą bowiem spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Jak sadzić ozdobne krzewy kwitnące?

Pierwszym naszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie i odchwaszczenie podłoża.  Gdy to zrobimy, musimy wykopać odpowiednio głęboki dół.  Na jego dno możemy nasypać kilka szpadli kompostu lub urodzajnej ziemi, a następnie umieszczamy krzew  w taki sposób, żeby jego szyjka korzeniowa znalazła się na poziomie terenu lub kilka centymetrów poniżej. Zasypujemy go żyzną ziemią (najlepiej ziemię ogrodową zmieszać w proporcji 1:1 z kompostem) i starannie udeptujemy ziemię wokół niego, tak aby powstało lekkie zagłębienie, w którym będzie mogła zbierać się woda. Na końcu podlewamy naszą sadzonkę.

Kiedy i w jaki sposób przycinać krzewy?

Krzewy przesadzane z pojemników nie muszą być przycinane po posadzeniu w naszym ogrodzie. Jeżeli jednak ich gęstość zostawia wiele do życzenia, lub kształt korony nas nie zadowala, warto to zrobić. Bezwzględnie natomiast wymagają tego rośliny, które sadzone były z odkrytymi korzeniami. Robimy to po ustąpieniu zimowych mrozów. Pędy skracamy nawet o 2/3 długości, zostawiając na każdym ok. 3-5 pąków. Najsilniejszy pąk powinien być zawsze skierowany na zewnątrz krzewu- zagwarantuje nam to piękną i stabilną bryłę.

W późniejszych latach wystarczy jedynie cięcie pielęgnacyjne, czyli usuwanie starych i martwych pędów.

Niektóre ozdobne krzewy kwitnące należy jednak dodatkowo przycinać, aby pobudzić kwitnienie.

Nawóz

Nawożenie naszych krzewów powinniśmy zacząć w drugim roku od ich posadzenia. Dobrym wyborem jest kompost bądź wieloskładnikowy nawóz mineralny, który możemy kupić w sklepie. Nawożenie najlepiej powtarzać latem, ale nie później niż w lipcu, gdyż to aktywizuje ich wzrost i sprawia, że rośliny mogą gorzej przeżywać zimę.

 

Spodoba Ci się