
Jak chronić dzieci przed infekcjami i wirusami?
Płacz, krzyki, agresja, u starszych dzieci czasami nawet wyzwiska. Wszystko po to, by wymusić kupno nowej zabawki bądź spełnienie chwilowej zachcianki. Każdy rodzic w mniejszym, czy większym stopniu miał z tym do czynienia. Jak sobie poradzić z trudnym dzieckiem i takimi sytuacjami – podpowie nasz artykuł.
Rozwój dziecka prowadzi w końcu do tak upragnionej przez rodziców zdolności do komunikowania się. Zaczyna więc wyrażać swoje dolegliwości, pragnienia czy uczucia – od miłości aż do gniewu. To właśnie słowo „NIE” od dorosłych powoduje często napady złości malucha. Wrzaski, płacz, rzucanie się po podłodze czy wyzwiska – który rodzic ich nie zna.
1. Przede wszystkim nie ustępuj.
Idąc na ustępstwa, nauczysz dziecko, że dane zachowanie jest wskazane i się opłaca. Jeśli będzie chciało na Tobie coś wymusić, powtórzy atak histerii.
2. Rozmawiaj z dzieckiem i staraj się wyjaśnić mu jak najwięcej.
Z czasem maluch będzie żądać coraz więcej zabawek, prezentów czy pieniędzy. Uświadamiaj, że nie może mieć wszystkiego oraz że nie wszystko da się zrobić w danej chwili.
3. Nie zważaj na to, co ludzie powiedzą.
Każdy rodzic w mniejszym, czy większym stopniu miał do czynienia ze swoistym szantażem ze strony swojego potomstwa. Nie będzie więc zważał na sceny urządzane przez Twoje dziecko w sklepie czy na ulicy.
4. Nagradzaj zachowania pożądane.
Jeśli Twoje dziecko otrzyma nagrodę, za wykonanie jakiegoś zadania – będzie je powtarzało.
5. Wytłumacz i wyciągaj konsekwencje.
Jeśli nie wytłumaczysz dziecku, co zrobiło źle i dlaczego nie dostało, np. nowej zabawki, ogarnie je po prostu poczucie niesprawiedliwości i samotności.
6. Nie podnoś głosu.
Warto zachować spokój, nawet w najtrudniejszych chwilach. Nie ucz dziecka, że krzyk to droga do osiągnięcia celu.
7. Zaspokajaj wszystkie potrzeby dziecka.
Okazuj mu uczucie miłości, zrozumienia. Naucz, że emocjom, także negatywnym, trzeba dać upust.
8. Nie lekceważ.
Staraj się zrozumieć przyczynę agresywnych zachowań oraz próbuj uspokoić malucha. Ignorowanie w oczach dziecka będzie zwykłym przyzwoleniem.
9. Nie karz.
System kar nie będzie działał, nie znając przyczyn, dzieci po prostu poczują się niekochane i niezrozumiane.
10. Poświęć uwagę.
Jeśli chcesz być dobrym rodzicem, zawsze miej czas dla swojego dziecka. Ono zaś powinno czuć, że zostało wysłuchane i zrozumiane.
Jeśli Twoje potomstwo silnie opiera się ustalonym regułom, nie słucha, co do niego mówimy i nie chce zmienić utartych poglądów na danych temat – pasuje do definicji trudnego dziecka. Problemy wychowawcze pojawiają się z czasem i jeśli nie będziesz zwracać uwagi na powyższe zasady – będą one rosnąć na sile.