Jakie łóżko dla dziecka wybrać, aby było wygodne i bezpieczne

Autor: Bejbi.net
58 wyświetleń
Jakie łóżko dla dziecka wybrać, aby było wygodne i bezpieczne

Dziecko spędza w łóżku o więcej czasu niż dorosły. Początkowo przebywa w nim, nawet nie śpiąc. Tak więc to właśnie łóżeczko powinno być najważniejszym meblem dziecięcego pokoju. Mebel ten powinien być wyjątkowy nie tylko pod względem wizualnym, ale także pod względem bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Rozmiar na miarę małego człowieka

W sprzedaży dostępne są głównie łóżeczka wykonane z drewna. Trudno spotkać łóżka metalowe czy plastikowe. Łóżeczka drewniane dla dzieci dostępne są dwóch rozmiarach 120 × 60 cm oraz 140 × 70 cm. Wygodne łóżeczko to łóżeczko przestronne. Dlatego łóżka o przedstawionych wymiarach, przeznaczone są dla dzieci do 3 roku życia. Potem konieczna jest wymiana mebla na większy.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo dziecka, należy zwrócić uwagę na opcję regulacji wysokości materaca. W miarę upływu czasu powinien znajdować się on na coraz niższym poziomie, tak aby dziecko nie miało możliwości przejścia przez barierkę. Po pewnym czasie o wiele bezpieczniejsze jest wymontowanie całej bocznej części niż pozostawianie jej.

Wykonanie spełniające wszystkie normy

Łóżko dziecięce powinno spełniać normy w zakresie wykonania. Najważniejsze są europejskie normy PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001. Informacja o nich powinna być zawarta na instrukcji dołączanej do łóżeczka lub w opisie produktu w katalogu lub na stronie producenta. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, dokonując wyboru łóżeczka dziecięcego? 

Właściwie wykonane łóżeczko nie może posiadać nierównych krawędzi, zadziorów ani elementów, które mogą skaleczyć dziecko. Równie ważne, co gładkość powierzchni, jest rodzaj lakieru, którego użyto do jej pokrycia. Użyta do tego farba musi być ekologiczna, bezpieczna, zgodna z normą PN-EN 71-3 :1998. Warto sprawdzić, czy posiada także atest PZH.

Sposób, w jaki wykonane są łóżeczka drewniane dla dzieci, to także precyzja i trwałość. Szczególnie ważne są szerokości między szczebelkami, których wartość musi mieścić się pomiędzy 2,5 a 6 cm oraz wysokość boków. Wysokość bocznych barierek, przy najwyższej wysokości materaca, nie może być mniejsza niż 30 cm. Trwałość łóżeczka to także możliwość jego kilkukrotnego złożenia i rozłożenia bez ryzyka uszkodzenia jego struktury tymi czynnościami. To także wytrzymałość ciężaru dziecka w wieku do wieku 3 lat.

Elementy dodatkowe – zbędne czy niezbędne?

Typowymi elementami dodatkowymi, które posiadają drewniane łóżeczka dziecięce, są szuflady, zdejmowane barierki boczne oraz wyjmowane szczebelki. Łóżeczka dla najmłodszych mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne płozy umożliwiające przerobienie ich na kołyski. Najczęściej wybieraną przez rodziców opcją są bez wątpienia szuflady. Mogą być mocowane do łóżeczka na szynach lub kółkach, które jeżdżą po podłodze. 

W drugim przypadku szuflada stanowi całkowicie oddzielną część łóżeczka. Wszystkie elementy dodatkowe ułatwiają opiekę nad dzieckiem i co bardzo istotne, dopasowują mebel do jego wieku oraz umiejętności. Należy pamiętać, aby wyposażyć łóżko dziecięce w odpowiedniej jakości materac. Element ten gra równie ważną rolę, jak mebel, w którym śpi dziecko.

Spodoba Ci się