Tarot Online

Karmić piersią czy butelką? Co jest lepsze?

2019.08.04

2 minuty i 22 sekundy

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
 • Karmić piersią czy butelką - wady i zalety obu rozwiązań
  • Karmienie piersią
  • Karmienie mlekiem modyfikowanym
Niniejszy artykuł pod tytułem Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Karmić piersią czy butelką – decyzja ta jest odwiecznym dylematem mam. Oba te sposoby mają swoje plusy i minusy. Czasami nowe mamy po prostu nie mają wyboru – brak pokarmu w piesiach decyduje o poszukiwaniu alternatywy. Co jest lepsze, pokarm naturalny czy sztuczny, podpowiadamy w poniższym artykule.

Karmić piersią czy butelką – wady i zalety obu rozwiązań

W tej decyzji czasami matki kierują się emocjami. Boją się, że sobie nie poradzą, że sztuczny pokarm zaszkodzi dziecku lub że nie będą go mogły dostatecznie szybko wybrać. Należy pamiętać, że karmienie mlekiem modyfikowanym nie jest niczym złym i nie zaszkodzi dziecku. Jeśli zrezygnujesz z naturalnego karmienia, pamiętaj, że kupujesz sztuczny odpowiednik o praktycznie identycznym składzie chemicznym.

Karmienie piersią

Zalety pokarmu naturalnego są znane nie od dziś. Naturalne mleko matki zawiera dużo składników odżywczych, których dziecko potrzebuje. Wpływają one na właściwy rozwój dziecka oraz wzmacniają jego układ odpornościowy. Dzieci karmione drogą naturalną są znacznie zdrowsze, rzadziej dotykają je infekcje ucha, mają mniejsze problemy z układem pokarmowym. Moment karmienia wyzwala powstawanie specjalnej więzi między matką a dzieckiem. Podczas tej czynności maluch szybciej się uspokaja i zasypia. Do wad tego rozwiązania zaliczymy:

 • późniejsze rozciągnięcie skóry piersi, które nie wygląda estetycznie;
 • trudności z „odzwyczajeniem dziecka”, które często nie chce jeść nic innego;
 • bolesne ranki, które powstają podczas karmienia: dziecko czasami za mocno ściśnie sutek dziąsłami;
 • konieczność odciągania niezjedzonego pokarmu: gdy nasze maleństwo nie chce już jeść, a piersi są pełne – należy odciągnąć pozostałe mleko.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

W sytuacji kiedy mama ma problemy z pokarmem – ma go za mało lub nie posiada w ogóle, rozwiązaniem będzie podawanie sztucznego pokarmu z butelki. Jego zalet jest naprawdę sporo.

 • dostępność: istnieje wiele firm, które produkują pokarm dla dzieci już od pierwszych dni życia;
 • relatywnie niska cena – jedno opakowanie kosztuje około 40 zł i starcza na dość długo;
 • ich skład chemiczny jest prawie identyczny jak skład mleka matki.

Do wad zaliczymy konieczność rozpuszczania go w wodzie i dostosowania odpowiedniej temperatury. Sam też wybór odpowiedniej firmy może być wyzwaniem – nasze maleństwo może nie lubić artykułów proponowanych przez danego producenta. Jeśli płacze i nie chce jeść, należy po prostu spróbować produktu kogoś innego.

Konieczność podawania sztucznego pokarmu jest zjawiskiem w pełni normalnym. Wszak kiedyś dziecko karmione piersią zacznie spożywać inne pokarmy. Decyzja, kiedy sztuczne mleko zacznie być podawane, zależy w zupełności od matki. Przez pewien czas można np. przyzwyczajać malucha do innego sposobu odżywiania się,podając naprzemiennie mleko z piersi i z butelki.