
Jak chronić dzieci przed infekcjami i wirusami?
W chwili zostania rodzicem przejmujesz na siebie odpowiedzialność za losy małego człowieczka, która nie zginie wraz z jego dorosłością. Jednym z pierwszych zmartwień świeżo upieczonych rodziców są postępy ich pociech. Kiedy dziecko siada, zacznie raczkować i chodzić dowiesz się z naszego artykułu.
Decydując się na dziecko, rezygnujesz częściowo ze swojej indywidualności. Od tej pory sprawujesz pieczę nie tylko nad Twoim losem, ale także nad życiem swojego potomka. Musisz dbać o jego prawidłowe odżywianie i rozwój. Będzie to droga trudna i wyboista, ale wypełniona też wieloma radościami. W trakcie trwania dwóch pierwszych lat życia zaobserwujesz ogromny postęp malucha. Z całkowicie nieporadnej istoty, zależnej kompletnie od istnienia drugiej osoby, dziecko powoli zacznie samodzielnie siadać, chodzić oraz krok po kroku się z Tobą komunikować.
Standardowo przyjmuje się, że w ciągu 4 pierwszych miesięcy życia dziecka powinno ono podnosić główkę – leżąc. Na początku będzie ona dość szybko opadać, dopiero z czasem nauczy się utrzymywać ją w tej pozycji. W ciągu następnych 2 lub 3 miesięcy maluch próbuje samodzielnie siadać.
Dziecko zaczyna raczkować w momencie, kiedy już samo siedzi oraz pewnie utrzymuje się w tej pozycji. Maleństwo nabiera w tym wprawy przez około 2 miesiące. Przyjmuje się, że okres raczkowania przypada na siódmy miesiąc życia maleństwa i trwać może nawet przez kolejnych 6 miesięcy. Ważne jest, że u niektórych nieco odważniejszych dzieci okres ten jest bardzo krótki, może też nie wystąpić w ogóle. Zauważyć wtedy można chęć do samodzielnego wstawania.
Mały człowiek swoje pierwsze próby chodzenia może zacząć już pod koniec pierwszego roku życia. Oczywiście rodzice czy krewni muszą mu odrobinę pomóc, trzymając za rączki. Przed upływem roku dziecko powinno samodzielnie postawić pierwsze kroki, najpierw przy asekuracji (trzymając się np. mebli), następnie całkiem samodzielnie. Cały proces potrwać może do 18 miesiąca życia lub dłużej.
Istnieją naturalne dysproporcje pomiędzy okresami rozwoju dziecka. Niektóre z pociech zaczną wykonywać jakąś czynność wcześniej, inne później. Różnice te są całkowicie normalne i wcale nie znaczą, że dane maleństwo rozwija się gorzej. Wszystko zależy to w pewnym stopniu od samego dziecka, jego uwarunkowań genetycznych oraz warunków, w których będzie się rozwijać.
Z czasem każdy maluch rozpocznie drogę ku samodzielności. Nie należy go poganiać, czy zmuszać do czegokolwiek. Zadaniem rodziców jest przede wszystkim wsparcie, cierpliwość i radość z każdego małego sukcesu.