Kiedy potrzebna jest niania do dziecka? Jak ją wybrać?

Autor: Mateusz Konan
17 wyświetleń
Kiedy potrzebna jest niania do dziecka? Jak ją wybrać?

Dobra niania dla dziecka to skarb. Wynajmując ją, zapraszamy ją tym samym do naszego życia. Mamy wobec niej dużo wymagań, a także wiele obaw. W końcu powierzamy jej w opiekę nad naszym maluszkiem. Jak wybrać najlepszą nianię?

Niania do dziecka- kiedy jest potrzebna?

Niania potrzebna jest oczywiście wtedy, kiedy zamierzamy wrócić do aktywności zawodowej. Wtedy opiekunkę wynajmujemy na cały etat i to ona będzie osobą, która będzie spędzać z dzieckiem większą część dnia. Powinniśmy darzyć ją więc dużym zaufaniem.

Osoba do opieki przydaje się również wtedy, kiedy planujemy romantyczny wypad z naszym współmałżonkiem (kto powiedział, że nie można chodzić na randki parę lat po ślubie?). Ale żeby się nie stresować, że obca osoba siedzi u nas w domu musimy poznać ją bardzo dobrze.

Zaczynamy poszukiwania

Poszukiwania powinniśmy zacząć od razu, kiedy ustalimy czas, od którego niania będzie nam potrzebna. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ile czasu zajmie nam poszukiwanie odpowiedniej osoby. Dodatkowo musimy przejść jeszcze przez fazę wzajemnego poznawania. Niania musi załapać kontakt z dzieckiem, a także dowiedzieć się jak dokładnie powinna się nim zajmować.

Gdzie znaleźć opiekunkę?

Można korzystać z agencji, jednak my radzimy, aby najpierw popytać wśród znajomych i rodziny. Najlepsza niania do dziecka to ta, którą ktoś nam zwyczajnie poleci. Jeżeli jednak nikt nie będzie znał takiej osoby, możemy umieścić ogłoszenie w Internecie lub zgłosić się właśnie o pomoc do agencji opiekunek.

Wiek niani

Niania przede wszystkim musi spełniać dwa warunki: ma być pełnoletnia i w dobrej kondycji. Opieka nad dzieckiem jest bowiem zajęciem bardzo wymagającym. Trudno jednoznacznie stwierdzić kto będzie lepszy: młoda, jeszcze niedoświadczona, lecz pełna zapału studentka czy starsza pani, która swoje dzieci już odchowała. Ludzie są różni, dlatego sami musimy ocenić na czym najbardziej nam zależy i zweryfikować to podczas rozmów z kandydatkami.

Gdy zdecydowałyśmy już kogo zaprosić…

… poprośmy o przyjście do naszego domu w porze, w której przyszły podopieczny naszej potencjalnej niani jeszcze nie śpi. Dobrze by było, gdyby w rozmowie wspierał nas mąż bądź przyjaciółka.  Jeżeli dzieci są starsze, również mogą brać udział w spotkaniu, mówiąc o swoich osobistych wrażeniach. Poprośmy nianię o referencje, zadajmy jej ważne dla nas pytania i zobaczmy, czy załapie kontakt z naszymi pociechami.

Życzymy powodzenia w szukaniu idealnej kandydatki!

 

Spodoba Ci się