Tarot Online

Kwas foliowy w diecie ciężarnej – co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kwas foliowy w diecie ciężarnej jest obowiązkowy, ponieważ wpływa korzystnie na rozwój płodu i funkcjonowania organizmu. Co warto wiedzieć o witaminie B9? W jakich dawkach ją stosować?

Kwas foliowy w diecie ciężarnej – dlaczego warto go stosować?

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to witamina, która występuje w żywności. Można ją znaleźć w warzywach takich jak szparagi, brukselka, kalafior, czy fasolka szparagowa. Zawierają ją także owoce – pomarańcze i banany.

  • Inne naturalne źródła kwasu foliowego, to:
  • Nasiona roślin strączkowych,
  • Produkty zbożowe.

Najwięcej witaminy B9 znajdziemy w produktach niskoprzetworzonych i surowych warzywach.

Powszechnie znanym faktem jest, że stosuje się także kwas foliowy w diecie ciężarnej. Przyszłe mamy spożywają go najczęściej w formie tabletek.

Jakie są skutki niedoboru kwasu foliowego?

Kwas foliowy reguluje wzrost i podział komórek, ma także pozytywny wpływ na układ nerwowy, układ krwionośny i pokarmowy. Skutki niedoboru kwasu foliowego mogą być poważne, zarówno dla organizmu matki, jak i dziecka. Niedobór kwasu foliowego w diecie może prowadzić do zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów (w tym najczęściej nowotworu jelita grubego), chorób układu krążenia oraz osteoporozy.

U kobiet w ciąży niedobór kwasu foliowego może spowodować pojawienie się u płodu wad. Spożywanie kwasu foliowego w ciąży ma wspomóc rozwój płodu i uchronić dziecko przed wadami cewy nerwowej.

Ponieważ z pożywieniem nie pobieramy tyle kwasu foliowego, ile jest zalecane dla ciężarnych mam, należy go dodatkowo suplementować. Dawki, które są zalecane, to 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić większe dawki lub przepisać kwas foliowy aktywny, o którym przeczytacie poniżej.

Kwas foliowy w diecie ciężarnej – czym się różni zwykły kwas od aktywnej zmetylowanej formy?

Badania wykazują, że coraz więcej kobiet nie potrafi przyswajać prawidłowo kwasu foliowego. Stąd też w niektórych przypadkach, zalecana jest jego aktywna, zmetylowana forma. Aktywny kwas foliowy powinny przyjmować te kobiety, u których wykryto mutację genu MTHFR.

Inne przypadki, w których lekarz może zalecić przyjmowanie zmetylowanej formy kwasu foliowego, to:

  • Wady cewy nerwowej w poprzedniej ciąży,
  • Otyłość u ciężarnej,
  • Palenie papierosów w trakcie ciąży.