Najczęstsze choroby oczu u dzieci

Autor: Ela Mec
24 wyświetleń
Najczęstsze choroby oczu u dzieci

Choroby oczu u dzieci mogą się ujawnić w różnym wieku. Im szybciej uda nam się je zdiagnozować, tym większe szanse na to, że malucha uda się wyleczyć. Jakie są najczęstsze schorzenia narządu wzroku?

Choroby oczu u dzieci – choroby oczu u niemowląt

Z reguły wszystkie niepokojące zmiany w oczach niemowlaka, takie jak zez, czy zaczerwienione białka oczu, znikają po kilku dniach/tygodniach. Jeśli jednak jakieś zaburzenie pojawia się często lub utrzymuje się przez dłuższy czas, warto wybrać się z maluchem do okulisty.

Do zaburzeń, które powinny wzbudzić niepokój u rodziców, należy:

  • Nawracająca infekcja oczu, której towarzyszy ropna wydzielina,
  • Utrzymujące się zapalenie spojówek,
  • Problemy ze skupieniem wzorku lub zauważalne wady wzroku.

Jakie są najczęstsze choroby oczu u dzieci starszych?

Jeśli chodzi o starsze dzieci, najczęstsze choroby oczu (poza wadami wzroku), to:

  • Zapalenie spojówek – charakterystyczne objawy to silne zaczerwienienie oka, obrzęk oraz ból – w większości przypadków zapalenie to nie jest groźne, ale znacznie pogarsza komfort życia, dlatego należy jak najszybciej udać się na wizytę specjalistyczną u okulisty,
  • Jęczmień – jęczmień to charakterystyczny ropień, który powstaje na brzegu powieku. Aby zapobiec szerzeniu się infekcji na dalszą część oka, należy zastosować antybiotyki. Nie należy rozdrapywać, ani wyciskać zmiany!
  • Gradówka – to przewlekły stan zapalny, który, podobnie jak jęczmień, pojawia się w obrębie powieki. Jeśli zaobserwowaliśmy u naszej pociechy grudkę, jak najszybciej powinniśmy się zgłosić do okulisty,
  • Pediatryczny zespół suchego oka – u dzieci, które nadużywają mobilnych urządzeń elektronicznych, często obserwuje się dziecięcą odmianę zespołu suchego oka.

Jak dbać o oczy dziecka?

Jak zadbać o oczy dziecka? Najważniejsza jest higiena. Oczy malucha można przemywać solą fizjologiczną, by zwalczyć infekcje będące efektem alergii lub przeziębienia. Ważne jest także mycie rąk – należy nauczyć malucha, by nie pocierało oczu brudnymi rączkami.

Jeśli chcemy zadbać o oczy kilkuletniego malucha, można stosować witaminy dla dzieci oraz ziołowe suplementy, takie jak np. Klarin Junior. Preparaty z luteiną pomogą odżywić narząd wzroku, wzmocnić naczynia krwionośne w oku, a także uchronić go przed poważnymi zaburzeniami. W wielu przypadkach ich stosowanie może także poprawić ostrość widzenia.

Spodoba Ci się