Nauka jazdy konnej dla dzieci – czy warto?

Autor: Ela Mec
118 wyświetleń
Nauka jazdy konnej dla dzieci - czy warto?

Nauka jazdy konnej to drogie hobby. O czym warto wiedzieć, zanim zapiszesz do szkoły jeździeckiej swoje dziecko? Podpowiadamy!

Nauka jazdy konnej – jak zacząć przygodę z końmi?

Nauka jazdy konnej marzy się wielu dzieciom. Jak zacząć przygodę z końmi? Najważniejszy jest wybór osoby, która poprowadzi naszą pociechę przez różne etapy dyscyplin jeździeckich. To, ile dziecko ma lat, nie ma znaczenia, tak samo jak to, czy jest w dobrej kondycji fizycznej. Najważniejsze są chęci, wygodna odzież do jazdy konnej i dobry instruktor / stajnia. Jak je znaleźć?

Nauka jazdy konnej – jak wybrać dobrą szkołę jeździecką?

Jeśli zależy Ci na dobrej szkole jeździeckiej, możesz poradzić się sprzedawców ze sklepu jeździeckiego lub sklepu z akcesoriami dla koni. Oni najlepiej wiedzą, gdzie w pobliżu znajdziesz godną polecenia stadninę, ponieważ znają dobrze swoich klientów i ich stajnie.

UWAGA: nauka jazdy konnej powinna przebiegać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Osoba ta powinna posiadać uprawnienia nadane przez Polski Związek Jeździecki.

Jaka odzież jest konieczna do jazdy konnej?

Obowiązkowa odzież do jazdy konnej to:

  • wygodne spodnie – bryczesy,
  • buty z płaską podeszwą – sztyblety,
  • polar jeździecki,
  • skarpety jeździeckie,
  • kask.

Tego typu akcesoria jeździeckie oraz ubrania można kupić w specjalistycznym sklepie ze sprzętem jeździeckim lub w niektórych sklepach sportowych. Ciekawą ofertę produktów do jazdy konnej oferuje swoim klientom np. Decathlon.

Ile kosztuje jazda konna dla dzieci?

Ważną kwestią, nad którą warto się zastanowić, zanim poślemy dziecko do stadniny, są koszty nauki jazdy konnej. Na szczęście nie są one wysokie. Za 1 – godzinne zajęcia jazdy konnej dla osób początkujących zapłacimy z reguły około 50 – 60 złotych. Koszty treningu indywidualnego, gdy nasze dziecko jest już bardziej doświadczone, mogą wynosić około 70 – 120 złotych, takie zajęcia są organizowane zwykle dla 1, 2 lub 3 (ale nie więcej) osób.

Zajęcia opłaca się kupować w karnetach – wtedy za pakiet kilkunastu jazd zapłacimy mniej, niż gdybyśmy kupowali je oddzielnie. Przykładowe ceny karnetu mini obejmującego 5 godzin jazdy konnej mogą wynieść około 220 – 250 złotych, natomiast jeśli zdecydujemy się na 10 godzin jazd, za taki karnet zapłacimy około 400 złotych. Jak widać, hobby to jest osiągalne nawet dla osób z mniej zasobnym portfelem!

Spodoba Ci się