
Jak chronić dzieci przed infekcjami i wirusami?
Wysypka na rękach to potencjalny powód wielu różnych schorzeń. Może przybierać różne postaci: krostek, plamek, pęcherzyków. Często towarzyszy jej ból czy swędzenie. O czym może świadczyć?
Wyróżniamy dwie grupy prawdopodobnych przyczyn wysypek na rękach: wysypki alergiczne oraz te wywołane poprzez zakażenie skóry.
Jest to najczęstsza przyczyna wysypki na dłoniach. U osób uczulonych pod wpływem czynnika uczulającego (alergenu) dochodzi do reakcji czynników o działaniu prozapalnym. Przez to rozwija się stan zapalny skóry i powstaje właśnie m.in. wysypka.
Najczęstszymi alergenami są:
Wysypka na dłoniach wywołana przez alergię ma postać czerwonych wyprysków, które łączą się ze sobą w większe plamy. Uczulenie ustępuje po odcięciu kontaktu od alergenu.
Najczęstszą przyczyną tego typu wysypki są różnego rodzaju zakażenia bakteryjne i pasożytnicze. Wyróżniamy m.in. grzybicę, która pojawia się ona w postaci swędzących i łuszczących się plam. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także poprzez używanie tego samego ręcznika, gąbki, itp.
Innym powodem wysypki tego rodzaju może być świerzb i ma postać czerwonych krostek na dłoniach. Występuje wtedy bardzo uciążliwy świąd, który narasta po ekspozycji na ciepło. Może dochodzić do ubytków w skórze.
Istnieje jeszcze liszajec zakaźny. Wywołany jest przez gronkowce lub paciorkowce, a jego głównym objawem są zmiany pęcherzowe, które szybko pękają tworząc żółte strupy.
U dzieci najwięcej wysypek wywołanych jest chorobami zakaźnymi. Najbardziej typowymi wirusemi, który ją wywołują są wirusy Coxackie. Prowadzą do tzw. choroby bostońskiej. Wysypka jest bardzo swędząca, a rozdrapywanie krost może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego.
Inną możliwością wysypki u dziecka może być też ospa wietrzna, która ma postać wielopostaciową. Krosty, które się pojawiają również są swędzące, a ich rozdrapywanie może spowodować pozostanie blizn.
Przede wszystkim powinniśmy się udać do lekarza. On postawi prawidłową diagnozę i przepisze odpowiednie lekarstwa. Powinniśmy pilnować swoich dzieci, aby nie drapały krostek, bo może mieć to bardzo nieprzyjemne skutki.