Tarot Online

O czym może świadczyć wysypka na rękach?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wysypka na rękach to potencjalny powód wielu różnych schorzeń. Może przybierać różne postaci: krostek, plamek, pęcherzyków. Często towarzyszy jej ból czy swędzenie. O czym może świadczyć?

Wysypka na rękach- przyczyny

Wyróżniamy dwie grupy prawdopodobnych przyczyn wysypek na rękach: wysypki alergiczne oraz te wywołane poprzez zakażenie skóry.

Wysypka alergiczna

Jest to najczęstsza przyczyna wysypki na dłoniach. U osób uczulonych pod wpływem czynnika uczulającego (alergenu) dochodzi do reakcji czynników o działaniu prozapalnym. Przez to rozwija się stan zapalny skóry i powstaje właśnie m.in. wysypka.

Najczęstszymi alergenami są:

  • biżuteria (pierścionki, bransoletki)
  • różnego rodzaju detergenty
  • farby
  • płyn do zmywania

Wysypka na dłoniach wywołana przez alergię ma postać czerwonych wyprysków, które łączą się ze sobą w większe plamy. Uczulenie ustępuje po odcięciu kontaktu od alergenu.

Wysypka wywołana przez zakażenie skóry

Najczęstszą przyczyną tego typu wysypki są różnego rodzaju zakażenia bakteryjne i pasożytnicze. Wyróżniamy m.in. grzybicę, która pojawia się ona w postaci swędzących i łuszczących się plam. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także poprzez używanie tego samego ręcznika, gąbki, itp.

Innym powodem wysypki tego rodzaju może być świerzb i ma postać czerwonych krostek na dłoniach. Występuje wtedy bardzo uciążliwy świąd, który narasta po ekspozycji na ciepło. Może dochodzić do ubytków w skórze.

Istnieje jeszcze liszajec zakaźny. Wywołany jest przez gronkowce lub paciorkowce, a jego głównym objawem są zmiany pęcherzowe, które szybko pękają tworząc żółte strupy.

Wysypka u dzieci

U dzieci najwięcej wysypek wywołanych jest chorobami zakaźnymi. Najbardziej typowymi wirusemi, który ją wywołują są wirusy Coxackie. Prowadzą do tzw. choroby bostońskiej. Wysypka jest bardzo swędząca, a rozdrapywanie krost może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

Inną możliwością wysypki u dziecka może być też ospa wietrzna, która ma postać wielopostaciową. Krosty, które się pojawiają również są swędzące, a ich rozdrapywanie może spowodować pozostanie blizn.

Jak się leczyć?

Przede wszystkim powinniśmy się udać do lekarza. On postawi prawidłową diagnozę i przepisze odpowiednie lekarstwa. Powinniśmy pilnować swoich dzieci, aby nie drapały krostek, bo może mieć to bardzo nieprzyjemne skutki.