Tarot Online

Pierwsze szczepienie – jak się do niego przygotować?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Szczepionka to jedno z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie młodego organizmu przed chorobami. Po raz pierwszy wykonuje się ją około 6 tygodnia życia. Pierwsze szczepienie – jak się do niego przygotować? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Pierwsze szczepienie – jak się do niego przygotować? Które szczepienie wybrać?

Pierwsze szczepienie wykonuje się z reguły około 6 tygodnia życia. Powinno ono być poprzedzone konsultacją lekarską. Od rodziców zależy, na jaki wariant szczepienia się zdecydują. Szczepienia refundowane to szczepienia, które są darmowe, w ich przypadku każdy preparat jest podawany dziecku oddzielnie. Podczas jednej wizyty zazwyczaj wykonuje się 3 wkłucia.

Szczepienia skojarzone, to szczepienia wieloskładnikowe, 5 w 1 lub nawet 6 w 1. Szczepienia te składają się z kilku różnych komponentów, podczas jednej wizyty dziecko nakłuwa się tylko raz. Szczepienia te są w Polsce płatne.

Pierwsze szczepienie – jak się do niego przygotować? Co należy zabrać na wizytę?

Na pierwszą wizytę szczepienną warto zabrać ze sobą kilka drobiazgów. Obowiązkowa jest książeczka zdrowia oraz książeczka szczepień malucha, a także pakiet informacji na jego temat (przebyte choroby, alergie, przyjmowane leki).

Inne rzeczy, które warto ze sobą wziąć, to:

  • Pieluszka jednorazowa,
  • Smoczek,
  • Kocyk,
  • Ulubiona zabawka,
  • Chusteczki nawilżające.

Warto także zadbać o to, by dziecko zostało ubrane w takie ciuchy, które będą łatwe do zdjęcia i założenia.

Czym są NOPy?

NOP, to inaczej niepożądany odczyn poszczepienny. Może się on objawiać na różne sposoby i wynika z tego, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik szczepienie lub szczepionka została mu podana, pomimo przeciwwskazań lekarskich.

Do NOPów zalicza się:

  • gorączkę poszczepienną,
  • duży obrzęk i zaczerwienienie w miejscu szczepienia,
  • bolesność w miejscu szczepienia.

Co należy zrobić po szczepieniu?

Po podaniu dziecku szczepionki należy pozostać z dzieckiem przez około pół godziny na terenie przychodni. Ma to na celu obserwację reakcji malucha na szczepienie. Po powrocie do domu także należy zachować czujność i obserwować dziecko jeszcze przez 2 dni. W przypadku, jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i stosować do jego wskazówek.