Tarot Online

Poziom witaminy d3 u dzieci – czym grozi niedobór?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mimo że mamy coraz większą świadomość odnośnie tego, jak się żywić, spożycie takich witamin jak np. D w populacji polskiej jest wciąż dość niskie. Szczególnie niski jest poziom witaminy D3 u dzieci – grupa ta narażona jest na niedobory witamin i składników odżywczych.

Poziom witaminy D3 u dzieci – czym grozi niedobór witaminy D?

Siedzący tryb życia, błędy żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu przyczyniają się do tego, że polska młodzież, a także dzieci, cierpią na różnorodne niedobory pokarmowe. Badania dowiodły, że niski jest np. poziom witaminy D3 u dzieci. Sytuacja ta jest groźna o tyle, że witamina ta odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu różnych układów, nie tylko kostno-mięśniowego!

Główne konsekwencje niedoboru witaminy D to krzywica i osłabienie układu kostnego, ale nie tylko. Brak witaminy D może zwiększyć podatność na różne choroby nowotworowe, a także osłabić układ immunologiczny i zwiększyć skłonność do zapadania na infekcje. Może poskutkować cukrzycą, zwiększyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a także doprowadzić do rozwoju innych chorób układu krążenia. Inne problemy, które mogą wynikać ze zbyt małej ilości witaminy D to osteoporoza (u osób starszych), choroby neurodegeneracyjne, ogólne osłabienie organizmu oraz problemy z koncentracją. Jak widać więc, sprawa jest poważna.

Poziom witaminy D3 u dzieci – jak go podwyższyć?

Najważniejsze źródła witaminy D to pokarm oraz promieniowanie słoneczne. Ekspozycja na słońce pomaga bowiem w samoczynnej produkcji tej witaminy. Aby więc podwyższyć poziom witaminy D3, należy dbać o to, by dziecko miało zbilansowaną dietę oraz by spędzało jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Gdzie znajdziemy najwięcej witaminy D?

Artykuły spożywcze, które należy podawać szczególnie w okresie jesienno-zimowym to:

  • tłuste ryby morskie,
  • ser żółty,
  • jaja,
  • produkty zbożowe,
  • wątroba wieprzowa i wołowa,
  • margaryny,
  • pieczarki,
  • oleje roślinne.

Są one w szczególności bogate w witaminę D i skutecznie uzupełniają jej niedobory. W niektórych sytuacjach może być konieczna suplementacja (np. tranem lub preparatem witaminowym), jednak należy ją wdrożyć dopiero po konsultacji z lekarzem, ponieważ nadmiar witaminy D w organizmie także jest szkodliwy.