Próchnica zębów mlecznych – jak zadbać o ząbki dziecka

Autor: Ania Chmielewska
28 wyświetleń
prochnica-zebow-mlecznych-jak-zadbac-o-zabki-dziecka

Statystycznie rzecz biorąc problem ten dotyczy większości dzieci. Oprócz tego jest często bagatelizowany przez rodziców. Próchnica zębów mlecznych: jak zapobiegać i leczyć? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Próchnica zębów mlecznych – skutki dla dziecka

Próchnica pierwszych ząbków, tak samo boli, jest też identycznym problemem estetycznym. Może też powodować wiele problemów, takich jak:

 • uszkodzenie zawiązków zębów stałych
 • rozmnażanie się bakterii, powodujących problem (ogniska próchnicy powstawać będą coraz powszechniej)
 • przedwczesne wypadanie zębów, to z kolei może być powodem późniejszych wad zgryzu)
 • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
 • infekcje ropne
 • stany zapalne w całym organizmie
 • wytwarzanie przekonania u dziecka, że o zęby nie należy dostatecznie dbać a dentysty można unikać.

Jeśli zauważysz zalążki próchnicy u Twojego dziecka – koniecznie zabierz go do dentysty. Tym samym mu pomożesz, a także uświadomisz, że nie musi się bać tego typu leczenia.

Jak ochronić swoje dziecko przed tym problemem?

Na rynku obecnie kupić można kolorowe szczoteczki do zębów, o specjalnym miękkim włosiu. Są one przeznaczone specjalnie dla dzieci. Często przedstawiają postacie z bajek czy innych ulubieńców maluchów. Pasty są również wyjątkowe – o rozmaitych zapachach, czy smakach. Co jednak w sytuacji, kiedy to nie wystarczy? Poniżej przedstawiamy zestaw rad, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o jamę ustną Twojego malucha.

 1. Przyzwyczajaj dziecko do szczotkowania zębów kilka razy dziennie – nie powinno się rozstawać z pastą i szczoteczką nawet w szkole.
 2. Stosuj odpowiednią ilość pasty do zębów z fluorem (dla dwu lub trzy letniego malucha około 4 mm pasty wystarczy).
 3. Przypilnuj moment czyszczenia rano i wieczorem, sprawdzaj, w jaki sposób się odbywa oraz jak długo trwa czyszczenie.
 4. Naucz używać nitki dentystycznej – można ją stosować od 2 roku życia.
 5. Jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem słodyczy, nie musisz z nich całkiem rezygnować. Wybieraj po prostu takie, które zawierają witaminy czy minerały.
 6. Kolorowym napojom powiedz zdecydowane NIE!
 7. Owoce też zawierają cukier – fruktozę, który może powodować próchnicę. Po zjedzeniu owoców, ze szczotkowaniem odczekajcie około pół godziny – zmniejszają one bowiem odczyn pH w jamie ustnej i zmiękczają szkliwo.
 8. Stosuj gumy do żucia.
 9. Przypilnuj, żeby po wieczornym myciu zębów dziecko już nic nie jadło. Pić może tylko wodę.
 10. Regularnie stosuj odpowiednie zabiegi dentystyczne – lakowanie (wypełnianie nierówności), lakierowanie (fluoryzacja ząbków) i lapisowanie (pokrycie roztworem azotanu srebra zębów mlecznych już zaatakowanych próchnicą).

Próchnica zębów mlecznych u swoich pociech to problem często lekceważony przez rodziców. Przecież mleczaki po prostu wypadną. Niestety sprawa nie jest aż tak prosta i należy jak najszybciej zareagować, a przede wszystkim zapobiegać jej powstawaniu.

Spodoba Ci się