Schemat żywienia niemowląt – co warto wiedzieć?

Autor: Mateusz Konan
31 wyświetleń
Schemat żywienia niemowląt - co warto wiedzieć?

Schemat żywienia niemowląt to wytyczne ekspertów, którzy mówią co, jak i kiedy należy podawać dziecku w pierwszym roku jego życia. Specjaliści nieustannie badają wpływ żywienia na nastrój i zdrowie najmłodszych i podają najważniejsze zasady, którymi powinni kierować się rodzice.

Schemat żywienia niemowląt- najważniejsza zasada

Najważniejszą zasadą aktualnych wytycznych jest to, że rodzic decyduje co kiedy zje jego dziecko, a dziecko na ile będzie miało ochotę. Oznacza to, że rodzice powinni mieć wiedzę o produktach dozwolonych i zakazanych i wprowadzać je zgodnie z harmonogramem, a dziecko zdecyduje jak duża będzie jego porcja. Co istotne, pod żadnym pozorem nie wolno zmuszać go do jedzenia.

Karmienie piersią to podstawa

Najlepszym rozwiązaniem przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka jest wyłączne karmienie piersią . W tym czasie nie potrzebuje ono żadnych dodatkowych produktów: kaszek, warzyw czy zupek, bowiem mleko mamy doskonale zaspokaja jego potrzeby.

W drugim półroczu, karmienie piersią nadal jest bardzo ważne. Ale wraz z nim zaczynamy podawać dziecku nowe produkty.

Jeżeli nie możesz bądź nie chcesz karmić piersią, podawaj dziecku mleko modyfikowane, a od 4 miesiąca życia rozszerzaj jego dietę.

Najpierw warzywa, potem owoce

Aby dziecko bez trudu zaakceptowało warzywa należy mu podać je jako pierwsze. W innym wypadku może ono przyzwyczaić się do słodkiego smaku owoców i grymasić przy poznawaniu nowych produktów. Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie mu jako pierwszej zupki z 1-2 warzyw mającej postać papki. Jeżeli dziecko nie będzie miało żadnych problemów z jej trawieniem można wprowadzać powoli kolejne warzywa, dodawać do zupy chude mięso, a po jakimś czasie deser w postaci tartej papki owocowej.

Jajka

Stopniowo można do diety wprowadzać jajka, które są źródłem żelaza i innych składników mineralnych. Można podać od razu dziecku całe jajko, albo dodać do zupki jego żółtko. Ani jedno ani drugie działanie nie będzie błędem.

Ryba ważnym elementem diety

Zamiast mięsa podawaj swojemu maluchowi raz w tygodniu do zupy kawałek ryby, np. dorsza czy halibuta. Zawierają one niezbędne do prawidłowego działania mózgu kwasy omega-3. Uwaga! Nie należy dawać dziecku ryb takich jak: tuńczyk, makrela, rekin, gdyż mogą zawierać szkodliwe zanieczyszczenia.

Co do picia?

Zaspokajaj pragnienie swojego dziecka wodą, ale zwykłą-nie słodką. Zapomnij o gotowych, słodkich herbatkach. Wybierając soki, najlepiej wybierz te przecierowe, jednak nie podawaj ich w zbyt dużych ilościach. Uważaj też na herbatę z kopru, która może być niebezpieczna dla niemowląt.

Spodoba Ci się