Tężec u dzieci – jak zapobiec tej chorobie?

Autor: Ania Chmielewska
39 wyświetleń
tezec-u-dzieci-jak-zapobiec-tej-chorobie

Zabrudzone podczas zabawy rączki, drobne ranki, otarcia czy ukłucia to tylko niewiele z dróg, które mogą być przyczyną zarażenia się tą chorobą. Tężec u dzieci – jakie są objawy oraz jak zapobiegać tej śmiercionośnej chorobie – dowiesz się w poniższym artykule.

Tężec – groźną chorobą, nie tylko u dzieci

Jest to niezwykle niebezpieczna choroba zakaźna. Atakuje układ neurologiczny i mięśniowy człowieka. Dróg zakażenia jest wiele – najczęściej są to głębokie rany, czy oparzenia, ale może to być drobne otarcie naskórka, mała rana, ukłucie ciałem obcym zarażonym bakteriami tężca (Clostridium tetanii). Laseczki tężca występują także w glebie. U niemowląt często dochodzi do zakażenia przez układ pokarmowy. Wrotami infekcji jest tutaj pępowina, a do zakażenia może dojść do 2 tygodni po porodzie. Na chorobę narażeni są też rolnicy, oraz wszyscy, którzy mają kontakt z nawozem.

Objawy choroby

Okres „wylęgania się” choroby trwa od 1 dnia do nawet kilku miesięcy (w nielicznych przypadkach). Najczęściej jest to 8-10 dni. Wtedy obserwuje się też pierwsze objawy:

  • niepokój
  • bóle głowy
  • trudności z połykaniem
  • skurcze mięśni
  • napięcie mięśni twarzy i żuchwy prowadzące do szczękościsku
  • prężenia ciała
  • potliwość
  • nadciśnienie

Nieleczony – prowadzi do śmierci zakażonego.

Tężec u dzieci – działania profilaktyczne

Choroba ta jest powszechna w krajach zacofanych cywilizacyjnie. W Polsce zapomnieliśmy już praktycznie jak dolegliwą i niebezpieczną może przybrać postać, szczególnie dla dzieci oraz osób starszych. Wszystko to spowodowane jest faktem istnienia szczepionki – bezpłatnej oraz obowiązku wykonania szczepień ochronnych anatoksyną.

Zastrzyki pacjent dostaje w sześciu dawkach. Dziecko otrzyma je najpierw co 2 miesiące – w drugim, czwartym i szóstym miesiącu życia, następnie w 16 miesiącu. Jeśli szczepienie ma być skuteczne, należy je powtórzyć w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia.

Każde zranienie, drobne otarcie, każdy kontakt z brudem, a nawet kurzem dziecka niezaszczepionego niesie ryzyko zarażenia.

Przyjmuje się, że okres odporności po ostatniej dawce wynosi około 10 lat. Dlatego też zalecane jest powtórne szczepienie po upływie dekady – w wieku 29, 39, 49 … lat . Aby mieć pewność, że Twoja pociecha lub sam nie będziesz wystawiony na ryzyko, musisz powtarzać zastrzyki. Ich koszt ponosi już zainteresowany.

W związku z obowiązkowym szczepieniem dzieci w Polsce ryzyko zachorowania na tę chorobę jest niewielkie. Nie należy jednak zapominać, że zastrzyki należy powtarzać. Śmiertelność w wypadku zakażenia dochodzi do 70%. Warto więc o tym pamiętać. Szczególnie dotyczy to osób, których tryb życia, zawód czy hobby niesie ryzyko częstych urazów.

Spodoba Ci się