Zabawy dla dzieci, które rozwijają kreatywność

Autor: Mateusz Konan
12 wyświetleń
Zabawy dla dzieci, które rozwijają kreatywność

Poprzez zabawy dla dzieci możemy nauczyć nasze pociechy kolorów, kształtów, samodzielnego czytania czy też rozwinąć u nich kreatywność. Nie potrzebujemy do tego wielu drogich zabawek. Wręcz przeciwnie. ich nadmiar może być zabójczy dla wyobraźni dziecka. A to, co się liczy najbardziej to nasza inwencja i przede wszystkim chęć.

Kreatywność to cecha nabyta

Kreatywność rozwija się przez całe życie, a bycie twórczym pozwala na lepsze radzenie sobie ze zmianami i wyzwaniami. Dlatego powinniśmy ją w naszym dziecku pielęgnować. Początkiem kreatywnego myślenia są pytania, które dziecko może zadawać bez ustanku. Zamiast się irytować, odpowiadajmy cierpliwie. Nie bójmy się przyznać, że czegoś nie wiemy, sprawdźmy to razem z naszym maluchem w książce bądź w Internecie. Możemy też czasem odwrócić role- to my będziemy zadawać pytania, a dziecko ma odpowiadać. W ten sposób rozwija się u niego twórcze myślenie oraz pasję do nauki. Pamiętajmy, że twórcze dziecko myśli i działa poza schematami, ma oryginalne pomysły i potrafi być spontaniczne. Nagradzaj je za to i ucz, że do celu można dojść wieloma drogami.

Coś z niczego

Zabawy dla dzieci, jak już wspomnieliśmy nie muszą oznaczać ogromnych wydatków. Dziecko bowiem potrafi patrzeć nieszablonowo, a przedmioty codziennego użytku mogą być dla niego bardziej atrakcyjne niż drogie zabawki.  Pozwalaj mu się bawić w taki sposób, na jaki ma ochotę. Dołącz się do zabawy. Zróbcie z koca namiot skauta, z garnka kapelusz żołnierza, a z kartonowego pudła samolot. Nie ma złych pomysłów ani ograniczeń.

Zabawy dla dzieci źródłem radosnej twórczości

Pozwól spróbować swojemu dziecku każdej dziedziny, która go zainteresuje Może to być śpiew, malowanie, taniec. Nie ograniczaj go tylko do jednej opcji, daj mu czas, aby poznało, co mu się podoba naprawdę. Dbaj o zapewnienie materiałów niezbędnych w dziecięcej pracowni artystycznej. Kredki, farby, plastelina- to wszystko malec powinien mieć pod ręką!

Oryginalne hobby powodem do dumy

Jeżeli Twoje dziecko ma niecodzienne hobby, tj. zbieranie muszelek, pocztówek, naklejek, znaczków, powinieneś być dumny! Zachęcaj je do powiększania swojej kolekcji, znajdź odpowiednie miejsce na jakiego zbiór i bierz aktywny udział w poszukiwaniu kolejnych okazów.

 

Spodoba Ci się