
Jak chronić dzieci przed infekcjami i wirusami?
Swędzące, często piekące i zaczerwienione oczy oraz cisnące się łzy to tylko niektóre z objawów tej przykrej dolegliwości. Jest ona powszechna wśród najmłodszych oraz dorosłych. Jak dokładnie przebiega zapalenie spojówek u dziecka, bo to właśnie o nim mowa, dowiesz się w naszym artykule.
Ludzkie oczy są narządem bardzo delikatnym. Szybko też można je podrażnić, czasami wystarczy lekki podmuch wiatru, by wysuszyć gałkę oczną. Częstym problemem jest zapalenie spojówek, czyli delikatnych błon śluzowych wyjątkowo podatnych na uraz. Zakażenia występują w postaci:
Problem ten dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i najmłodszych. U malucha rozpoznać można je poprzez:
Jeśli zauważyłeś jeden z wymienionych wyżej symptomów u Twojego dziecka – reaguj. Konieczna będzie wizyta u specjalisty, który przepisze odpowiednie krople do oczu. Nie istnieją bowiem uniwersalne środki pomocy. Droga leczenia zależy od czynnika, który jest powodem choroby. Inne krople podasz Twojemu dziecku na zapalenie spojówek wywołane drogą bakteryjną, inne zaś wirusową itp.
Okres, w jakim Twoje dziecko będzie się borykać z chorobą, zależy od kilku czynników:
Zakażenie bakteryjne przy zastosowaniu odpowiednich lekarstw powinno potrwać do tygodnia, wirusowe może trwać aż 21 dni, alergiczne natomiast ma tendencje do rokrocznego powracania – wraz z powrotem czynnika go wywołującego.
Zapalenie spojówek u dziecka powinno przejść z czasem, natomiast właściwe leczenie przyśpieszy okres powrotu do zdrowia. Zmniejszy też ryzyko zarażenia innych osób – przypominamy, że jest to choroba zakaźna. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu czasu cierpienia malucha – po zauważeniu pierwszych objawów, szybko udaj się po profesjonalną pomoc.