Tarot Online

Zapalenie spojówek u dziecka – jak pomóc maluchowi?

Niniejszy artykuł pod tytułem hematokryt w ciąży – jakie są normy? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat hematokryt w ciąży – jakie są normy? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Swędzące, często piekące i zaczerwienione oczy oraz cisnące się łzy to tylko niektóre z objawów tej przykrej dolegliwości. Jest ona powszechna wśród najmłodszych oraz dorosłych. Jak dokładnie przebiega zapalenie spojówek u dziecka, bo to właśnie o nim mowa, dowiesz się w naszym artykule.

Ludzkie oczy są narządem bardzo delikatnym. Szybko też można je podrażnić, czasami wystarczy lekki podmuch wiatru, by wysuszyć gałkę oczną. Częstym problemem jest zapalenie spojówek, czyli delikatnych błon śluzowych wyjątkowo podatnych na uraz. Zakażenia występują w postaci:

  • bakteryjnej (powodują je gronkowce lub paciorkowce) – obejmuje głównie oboje oczu, towarzyszy mu często ropna wydzielina,
  • wirusowej (najczęściej powodują go adenowirusy, występuje przy infekcjach górnych dróg oddechowych) – do zarażenia dochodzi przez kontakt z zarażonym przedmiotem, najczęściej dochodzi do niego jesienią czy zimą w żłobkach, przedszkolach czy szkołach,
  • grzybiczej – występuje jako powikłanie po przeciągającym się przyjmowaniu antybiotyku, występuje dość rzadko,
  • alergicznej – wywołane przez alergię najczęściej w okresie pylenia roślin, połączone często z katarem siennym,
  • mającej związek z zespołem suchego oka – jest związane z zaburzoną pracą kanalików łzowych i niedostateczną produkcją łez.

Zapalenie spojówek u dziecka- objawy

Problem ten dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i najmłodszych. U malucha rozpoznać można je poprzez:

  • zaczerwienienie i obrzęk spojówek
  • ciągły płacz połączony z przecieraniem oczu
  • łzawienie
  • ogólne rozdrażnienie spowodowane pieczeniem i swędzeniem oczu
  • światłowstręt
  • powiększenie węzłów chłonnych

Sposoby leczenia dolegliwości

Jeśli zauważyłeś jeden z wymienionych wyżej symptomów u Twojego dziecka – reaguj. Konieczna będzie wizyta u specjalisty, który przepisze odpowiednie krople do oczu. Nie istnieją bowiem uniwersalne środki pomocy. Droga leczenia zależy od czynnika, który jest powodem choroby. Inne krople podasz Twojemu dziecku na zapalenie spojówek wywołane drogą bakteryjną, inne zaś wirusową itp.

Czas trwania choroby

Okres, w jakim Twoje dziecko będzie się borykać z chorobą, zależy od kilku czynników:

  • czasu reakcji na pierwsze objawy
  • rodzaju patogenu, który ją wywołał
  • trafności doboru terapii

Zakażenie bakteryjne przy zastosowaniu odpowiednich lekarstw powinno potrwać do tygodnia, wirusowe może trwać aż 21 dni, alergiczne natomiast ma tendencje do rokrocznego powracania – wraz z powrotem czynnika go wywołującego.

Zapalenie spojówek u dziecka powinno przejść z czasem, natomiast właściwe leczenie przyśpieszy okres powrotu do zdrowia. Zmniejszy też ryzyko zarażenia innych osób – przypominamy, że jest to choroba zakaźna. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu czasu cierpienia malucha – po zauważeniu pierwszych objawów, szybko udaj się po profesjonalną pomoc.