
Jak chronić dzieci przed infekcjami i wirusami?
Organizm dzieci bardzo szybko się rozwija. Do tego procesu powinien dostawać odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Jak wygląda zapotrzebowanie kaloryczne dzieci?
Oczywistym jest, że dziecko aktywne będzie miało większa zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż dziecko mniej aktywne. Dlatego nie musimy ściśle trzymać się określonych porcji. Ważne jest jednak, abyśmy nie podawali maluchowi słodkich lub słonych przekąsek między posiłkami, czy dużej ilości soków owocowych, gdyż właśnie te produkty ograniczają jego apetyt.
W zależności od pory roku możemy stosować różne zasady, co do temperatury posiłków. W gorące dni możemy podawać dziecku lżejsze i chłodniejsze potrawy, za to zimą powinniśmy trzymać się zasady, że choć raz w ciągu dnia podajemy mu gorące danie.
Jego dieta powinna przypominać już bardziej normalne żywienie niż dietę niemowlęcia. Kaloryczność powinna wynosić od 1000 kcal do 1100 kcal i powinna być odpowiednio skomponowana. Musimy uwzględnić w niej wszelkie potrzebne makroskładniki w odpowiednich proporcjach. I tak:
Odpowiednia ilość kalorii wynosi 1100-1200 kcal. Proporcje makroskładników:
Dziecko w tym wieku powinno jeść 1200-1300 kcal na dobę w proporcjach:
Nic złego się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu dziecko będzie odmawiało jedzenia posiłków i cały dzień piło np. sok. Takie zachowanie jest podyktowane przez organizm, który domaga się potrzebnych składników, odrzucając te, które ma w nadmiarze. Częstym powodem grymaszenia jest również monotonia posiłków. Bywa, że nie zwracamy uwagi na ich wygląd, zapominamy o kolorowych warzywach i owocach, które cieszą oczy maluszka. Musimy pamiętać, że dziećmi kieruje ciekawość- nawet na talerzu.