Zespół Aspergera – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Autor: Ania Chmielewska
25 wyświetleń
Zespół Aspergera - objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Jako rodzic obserwujesz swoje dziecko praktycznie przez całą dobę. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane w jego zachowaniu, warto zastanowić się, czy nie jest przejawem czegoś poważniejszego. Co to zespół Aspergera i jakie są jego objawy? Odpowiedzi szukaj na naszym blogu.

Zespół Aspergera – co to?

Zespół Aspergera określa się często jako łagodną postać autyzmu. Jednak nie są to choroby tożsame. Zespół Aspergera jest zaburzeniem o charakterze najczęściej łagodnym, ciężkim do zdiagnozowania. Nie powoduje bowiem zaburzeń w rozwoju, braków w inteligencji czy zaniku umiejętności posługiwania się mową, jak to się dzieje w przypadku autyzmu.

Objawy choroby

  • Zespół Aspergera objawia się przede wszystkim w trudnościach w nawiązaniu kontaktów społecznych oraz tworzeniu więzi emocjonalnych.
  • Dzieci cierpiące na to schorzenie są wycofane, ciche. Najczęściej różnicę w zachowaniu widać w przedszkolach, czy na placach zabaw. Maluch nie chce bawić się z innymi, unika interakcji z obcymi, nie nawiązuje kontaktu, ucieka czy płacze. Najczęściej stoi z boku i przygląda się innym, bądź bawi sam i nie chce, by mu przeszkadzano.
  • Dzieci cierpiące na to schorzenie mają problem z okazywaniem i wyrażaniem uczuć: miłości, czy przyjaźni oraz empatii. Nie chce też współpracować z innymi ani przebywać w grupie.
  • Maluch unika kontaktu wzrokowego bądź kontaktu fizycznego, nie dotyka innych i nie chce być dotykany, a w przypadku naruszenia jego przestrzeni osobistej – płacze.
  • Kolejnym niepokojącym sygnałem może być przedmiot zainteresowania dziecka. Jest to ściśle określona dziedzina (kosmos, biologia, sztuka), gdzie wręcz obsesyjnie pożądany jest z nią kontakt. Dziecko posługuje się również specjalistycznym językiem.

Metody leczenia

Skutecznie dobrana metoda leczenia zespołu Aspergera zależy od szybkości postawienia właściwej diagnozy oraz od indywidualnych cech pacjenta. Przede wszystkim stosuje się terapie behawioralne. Poprawiają one zdolności komunikacyjne i pracują nad lekkością nawiązywania podstawowych kontaktów międzyludzkich. Można również spróbować:

  • Treningów umiejętności społecznych
  • Metod kognitywnych
  • Psychoterapii

Zespół Aspergera i jego objawy dość łatwo zauważyć. Szczególnie przy konieczności nawiązywania nowych przyjaźni podczas pierwszych wizyt w żłobku czy przedszkolu. Nie trudno też pomylić go z introwertycznym charakterem dziecka. Jeśli jednak zauważysz coś niepokojącego – warto swoje wątpliwości rozwiać u specjalisty. Można zapytać o poradę i jeśli zajdzie taka potrzeba, natychmiast rozpocząć leczenie.

Spodoba Ci się