Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt – co to takiego?

Autor: Ela Mec
128 wyświetleń
Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt - co to takiego?

Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt to problem, z którym bardzo często zgłaszają się do pediatry rodzice. Objawy można bardzo łatwo zaobserwować. Na czym polega to zaburzenie? Czy jest groźne? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt – jakie są objawy?

Jednym z najczęstszych objawów wzmożonego napięcia mięśniowego jest nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu. Dziecko może się wyginać aż tak, że jego ciało będzie przypominało literę C.

Inne objawy napięcia mięśniowego, to:

  • Zaciskanie rączek w piąstki,
  • Napinanie jednej strony ciała,
  • Krzyżowanie nóżek,

Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt – co go wywołuje?

Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt może wnikać z wielu przyczyn.

Do najczęstszych z nich należy:

  • niedotlenienie w czasie porodu,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego,
  • brak poczucie bezpieczeństwa i komfortu,
  • komplikacje przy porodzie naturalnym.

W wielu przypadkach dolegliwość ta da się wyleczyć, wymaga ona jedynie rehabilitacji.

Co robić, gdy zaobserwowaliśmy u dziecka wzmożone napięcie mięśniowe?

Jeśli zauważyliśmy u malucha któryś z wyżej wymienionych objawów, warto jak najszybciej udać się do lekarza pediatry, może być także konieczna konsultacja z neurologiem. Lekarz – specjalista, to jedyna osoba, która może ocenić prawidłowo rozwój brzdąca. Co robić dalej? W Polsce najczęściej wdraża się rehabilitację metodą Vojty, rehabilitację NDT lub rehabilitację będącą połączeniem tych dwóch metod. Powodzenie rehabilitacji zależy w ogromnym stopniu od zaangażowania rodziców.

Zaniedbanie sygnałów wzmożonego napięcia mięśniowego może grozić poważnymi powikłaniami – dziecko może mieć problemy z podstawowymi czynnościami, takimi jak siadanie, raczkowanie, czy używanie kończyn górnych.

Im szybciej rozpozna się u malucha zespół napięcia mięśniowego, tym lepiej dla jego zdrowia, ponieważ możliwe będzie szybkie wdrożenie rehabilitacji. Z dzieckiem należy regularnie ćwiczyć, a także przestrzegać zaleceń rehabilitanta dotyczących karmienia, podnoszenia, czy odkładania bobasa. Otoczone odpowiednią opieką, ciepłem i miłością rodziców, dziecko może zwalczyć dolegliwość i zacząć rozwijać się prawidłowo. Dziecko będzie normalnie siadać, raczkować, stawać na nóżki, a także chodzić.

Spodoba Ci się