Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt to problem, z którym bardzo często zgłaszają się do pediatry rodzice. Objawy można bardzo łatwo zaobserwować. Na czym polega to zaburzenie? Czy jest groźne? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!
Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt – jakie są objawy?
Jednym z najczęstszych objawów wzmożonego napięcia mięśniowego jest nienaturalne prężenie się i wyginanie do tyłu. Dziecko może się wyginać aż tak, że jego ciało będzie przypominało literę C.
Inne objawy napięcia mięśniowego, to:
- Zaciskanie rączek w piąstki,
- Napinanie jednej strony ciała,
- Krzyżowanie nóżek,
Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt – co go wywołuje?
Zespół napięcia mięśniowego u niemowląt może wnikać z wielu przyczyn.
Do najczęstszych z nich należy:
- niedotlenienie w czasie porodu,
- zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego,
- brak poczucie bezpieczeństwa i komfortu,
- komplikacje przy porodzie naturalnym.
W wielu przypadkach dolegliwość ta da się wyleczyć, wymaga ona jedynie rehabilitacji.
Co robić, gdy zaobserwowaliśmy u dziecka wzmożone napięcie mięśniowe?
Jeśli zauważyliśmy u malucha któryś z wyżej wymienionych objawów, warto jak najszybciej udać się do lekarza pediatry, może być także konieczna konsultacja z neurologiem. Lekarz – specjalista, to jedyna osoba, która może ocenić prawidłowo rozwój brzdąca. Co robić dalej? W Polsce najczęściej wdraża się rehabilitację metodą Vojty, rehabilitację NDT lub rehabilitację będącą połączeniem tych dwóch metod. Powodzenie rehabilitacji zależy w ogromnym stopniu od zaangażowania rodziców.
Zaniedbanie sygnałów wzmożonego napięcia mięśniowego może grozić poważnymi powikłaniami – dziecko może mieć problemy z podstawowymi czynnościami, takimi jak siadanie, raczkowanie, czy używanie kończyn górnych.
Im szybciej rozpozna się u malucha zespół napięcia mięśniowego, tym lepiej dla jego zdrowia, ponieważ możliwe będzie szybkie wdrożenie rehabilitacji. Z dzieckiem należy regularnie ćwiczyć, a także przestrzegać zaleceń rehabilitanta dotyczących karmienia, podnoszenia, czy odkładania bobasa. Otoczone odpowiednią opieką, ciepłem i miłością rodziców, dziecko może zwalczyć dolegliwość i zacząć rozwijać się prawidłowo. Dziecko będzie normalnie siadać, raczkować, stawać na nóżki, a także chodzić.